Kostka brukowa to częsty element nawierzchni podjazdów, jak również przydomowych chodników, ścieżek i alejek. Materiał tego typu ma opinię niezwykle trwałego, prawie niezniszczalnego. Urzeka naturalną urodą kamieni, które pięknie harmonizują z zielenią otoczenia. Odpowiedni wybór materiału do jej kładzenia sprawi, że można liczyć na efektowną dekorację przed posesją przez wiele lat. Częstym dylematem użytkowników jest pytanie, jak wyczyścić kostkę brukową, aby była estetyczna. Zadanie to wymaga odpowiednich środków do czyszczenia, dostosowanych do tego, jakiego typu zanieczyszczenia chcemy usunąć. Aby właściwie dbać o nawierzchnię kostki, najlepiej wszelkie plamy i zabrudzenia usuwać na bieżąco, przywracając całości naturalny kolor. Wbrew pozorom, takie zabiegi, jak również pielęgnacja nawierzchni nie są skomplikowane. Niektóre plamy trudniej schodzą, jednak większość wymaga zastosowania zwyczajowych środków, jak kuchenne detergenty, woda i myjka ciśnieniowa.
Czyszczenie kostki z cementu
Istnieją zabrudzenia, które lepiej usunąć natychmiast po tym, jak powstały. Dłuższe zwlekanie może oznaczać zabiegi bardziej zaawansowane, niekoniecznie przynoszące pożądany efekt. Do tego typu sytuacji dochodzi przy zanieczyszczeniu cementem lub resztkami zaprawy. Część inwestorów, aby usprawnić dowóz materiałów wykończeniowych, decyduje się szybciej wyszykować podjazd wytrzymałą kostką brukową. Dzięki temu można liczyć na czysty i stabilny teren, w którym ciężkie pojazdy nie grzęzną jak w przypadku utwardzonej ziemi. Jednak przenoszenie poszczególnych materiałów, jak farby, cement czy zaprawa to ryzyko zanieczyszczenia powierzchni kostki. Często plamy stanowią efekt zaniedbań, niechlujstwa lub nadmiernego pośpiechu wykonawców. Plamy na nawierzchni dookoła domu należy usunąć tak szybko, jak jest to możliwe. Zwykle wystarczy je zdrapać, po czym wybrane miejsce należy umyć wodą. Do tego z pomocą przychodzi myjka, działająca pod ciśnieniem. Ślady budowlane, na przykład z betonu w wersji świeżej są zupełnie niegroźne. Ale jak wyczyścić kostkę brukową z zaschniętych resztek zapraw i podobnych materiałów? Pozostaje piaskowanie, czyli szlifowanie podłoża za pomocą specjalnych urządzeń, wytwarzających sprężone powietrze z dodatkiem drobinek piasku. Inną, równie skuteczną metodą do usuwania plam jest szlifowanie kostki brukowej specjalnymi tarczami. Jednak w takim wariancie trzeba nastawić się na czyszczenie całej nawierzchni, nie tylko jej fragmentu. Większości plam z betonu można zapobiec zabezpieczając kostkę brukowa w okolicach elewacji i miejscu, gdzie będą przechowywane materiały budowlane. Świetnie sprawdzą się w tym celu kawałki grubej folii, która dodatkowo nie przepuszcza wody (cieczy, w tym farby lub oleju). Powszechnie stosowane w tym celu deski i papierowe worki (pozostałość po pracach) nie są wystarczającym zabezpieczeniem.
Czyszczenie kostki z oleju silnikowego
Kolejnym kłopotliwym zabrudzeniem są plamy z oleju silnikowego. Może on wypływać zarówno z samochodu, jak i innych urządzeń, zasilanych tym paliwem, jak kosiarka czy glebogryzarka. Jest tłusty, nie rozpuszcza się w wodzie i bardzo szybko wnika w strukturę kostki brukowej. To kolejna kategoria plam, w których liczą się czas i środki, aby jak najlepiej uporać się z problemem. W celu usunięcia zabrudzeń z oleju warto użyć specyfik, jaki znajdziesz w każdej kuchni – łagodny detergent, rozpuszczający tłuszcz. Najlepiej sprawdzi się w tej roli płyn do mycia naczyń. Wystarczy jedna porcja płynu na trzy porcje wody. Całość należy pozostawić na około godziny po czym obficie spłukać silnym strumieniem ciepłej wody. W razie potrzeby proces powtórzyć. Czas naszej reakcji na plamy jest kluczowy zwłaszcza jeśli olej, który wyciekł dodatkowo był ciepły. Zimny nieco wolniej wnika w kostkę brukową. Aby uniknąć niebezpiecznego zaplamienia przechowywanie urządzeń z olejem, warto skorzystać z porady fachowców, którzy zalecają trzymanie urządzeń lub pojazdów z olejem z dala od kostki brukowej w wyznaczony do tego, zadaszonym pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest także stosowanie impregnacji kostki. Taki zabieg powoduje, że wszelkie płyny mają znacznie bardziej utrudniony dostęp do wnętrza kamienia a powstałe zabrudzenia sprawniej się likwiduje.
Czyszczenie kostki z mchu
Kostka brukowa może sprawiać podobne problemy jak ogród wiosną. W szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami wkradają się mchy, chwasty oraz trawa. Przy czyszczeniu nawierzchni można korzystać z usług firm, specjalizujących się w sprzątaniu ogrodu. Jest to także wyzwanie dla zwykłego amatora. Problemy z mchem oraz zielonym nalotem pojawiają się głównie na zaciemnionej powierzchni kostki brukowej oraz w miejscach, gdzie jest więcej wilgoci. Sprzyjają im wszelkie zagłębienia i punkty, gdzie woda opadowa nie jest w stanie szybko spłynąć z powierzchni kostki brukowej. Dla jednych mech to element szpecący, dla innych niekoniecznie. Prawidłowo wykonane ścieżki oraz aleje mają solidnie wykonaną podbudowę, przepuszczającą wodę. Wyprofilowany spadek dodatkowo pomaga w odprowadzeniu wody. Przy terenie trudnym, gliniastym albo też z wysokim poziomem wód gruntowych można dodatkowo wykonać odwodnienie utwardzonej powierzchni. Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu? Najlepiej ręcznie. Czyszczenie polega głównie na wyrywaniu małych kępek, tworzących zielone fugi. Prace tego typu możesz wykonać szybko, jeśli skorzystasz z urządzeń, oferowanych przez markety budowlane. Są one dedykowane do różnego rodzaju mchów, bytujących na kostce, jak twarda szczotka do czyszczenia szczelin.
Czyszczenie kostki z trawy
Czyszczenie kostki brukowej z zielonej roślinności najczęściej odbywa się ręcznie. Wystarczy zdecydowane pociągnięcie za kępę roślin, aby usunąć mało estetyczny dodatek do podjazdu czy alejki. Jeśli uda się wyrwać intruza wraz z korzeniami, jest szansa, że chwasty zbyt szybko odrosną. Stosując urządzenia mechaniczne do odchwaszczania dobrze jest zachować przy tym ostrożność. Można przy ich użyciu uszkodzić mechanicznie strukturę kostki brukowej. W takie spękania oraz rysy łatwiej będzie się dostawała wilgoć i woda. Dobrym, domowym sposobem na usunięcie chwastów i trawy spomiędzy kostek brukowych jest zastosowanie octu. To bardzo ekologiczny patent na potraktowanie bujnej roślinności. Ocet nie ma skutków ubocznych, nie wpływa negatywnie na środowisko. Nie zatruwa gleby, nie przebarwi nawierzchni. Najprostszy roztwór tworzy się ze zmieszania octu i wody w stosunku 2:1, ale z przewagą octu. Do takiej mieszaniny dodatkowo można dolać płynu do mycia naczyń. Wtedy mieszanka będzie lepiej przylegała do roślin. Spryskiwaczem lub pędzlem nanosimy preparat na podłoże tak, aby nie uszkodzić trawnika czy kwiatów. Tego typu prace, związane z czyszczeniem kostki z roślin warto wykonywać w bezwietrzny, słoneczny dzień. Na oporne rośliny można użyć ocet w wersji nierozcieńczonej. W ten sam sposób łatwo pozbyć się bardziej uporczywych chwastów. Podczas rozpylenia należy zabezpieczyć błony śluzowe twarzy – oczy oraz nos. Zabieg spryskiwania nierozcieńczonym octem stosuje się jednorazowo lub powtarza go.
Czyszczenie kostki z tłuszczu
Tłuste ślady na kostce są wyjątkowo nieestetyczne. Niektóre mają kolor oleju, inne po prostu stanowią tłustą plamę, która szpeci kostkę brukową. Wyczyszczenie jej z takiego zabrudzenia nie jest zbyt skomplikowane, jednak podobnie jak przy oleju silnikowym liczy się czas. Tłuszcz może mieć różne pochodzenie. Być wyciekiem z urządzeń, nieplanowanego zalania podczas prac w ogrodzie lub efektem grillowania. Plamy tego typu powinno się natychmiast zmyć ciepłą wodą z detergentem. Można również świeże plamy posypać piaskiem. Wchłonie olej i zapobiegnie jego wsiąkaniu głębiej, co tworzy trwałe ślady. Gdy plama wsiąknie w piasek, całość można umyć ręcznie lub myjką z domowym detergentem lub odpowiednim środkiem odplamiającym. Proporcje preparatu są porównywalne jak w przypadku zanieczyszczeń, spowodowanych olejem silnikowym. Plamę możemy również potraktować specjalistycznym płynem do czyszczenia kostki brukowej. Wystarczy zasięgnąć informacji w sklepach, gdzie są dostępne artykuły ogrodowe. Niektóre środki do czyszczenia są bardzo silne. Należy się z nimi obchodzić ostrożnie, ponieważ mogą doprowadzić do powstania odbarwień. Najlepiej wybrany preparat przetestować na niewielkim i niewidocznym fragmencie nawierzchni.
Impregnacja kostki brukowej
Czy po czyszczeniu kostki brukowej z plam należy dodatkowo ją zabezpieczyć? To dobry pomysł, ponieważ impregnacja chroni wewnętrzną strukturę kamienia. Gdy czyścimy kostkę brukową z plam lub zabrudzenia za pomocą myjki ciśnieniowej lub urządzenia do piaskowania, możemy ją uszkodzić. Odsłaniamy wówczas pory kamienia pozbawiając go warstwy ochronnej. Kostka jest mniej odporna na uszkodzenia oraz niskie temperatury. Impregnacja to zabieg, który warto powtarzać co kilka lat. Niektóre kostki posiadają impregnację fabryczną, więc nie trzeba ich poddawać żadnym dodatkowym zabiegom. Te, które jej nie mają, warto wspomóc pielęgnacją. Dobrze jest poszukać produktów, które nie zawierają w składzie rozpuszczalnika. Mogą one w łagodny i całkowicie bezpieczny sposób chronić kostkę bez zmiany jej koloru, matowości oraz faktury. Impregnaty mogą być nastawione na konkretny problem: wzmocnienie zewnętrznej warstwy nawierzchni, zwiększenie mrozoodporności materiału lub pogłębienie naturalnej barwy kamienia. Niektóre dodatkowo lekko nabłyszczają powierzchnię a nawet pozostawiają cienką warstewkę, sprawiającą wrażenie plastikowej nakładki.
Jak wyczyścić kostkę brukową nawet jeśli nie ma na sobie nieestetycznych plam? Warto co jakiś czas umyć ją myjką wysokociśnieniową, również ze środkiem do czyszczenia. Taki okresowy zabieg zmyje z niej kurz, resztki liści i roślin jak również zanieczyszczenia, naniesione przez wiatr. Kostkę brukową dobrze jest chronić od elementów, które mogą powodować uszkodzenia mechaniczne. Nieregularne kształty poszczególnych elementów prezentują się dekoracyjnie, jednak nie są niezniszczalne.