Podbudowa cementowa
Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz


Podbudowy są popularne ze względu na ich wszechstronność. Dowiedz się, jak stworzyć podbudowę, jak postępować w przypadku nawierzchni różnego typu i jakie są zalety podbudowy.

Podbudowa pod kostkę brukową – co to jest?


Podbudowa cementowa wzmacnia podłoże gruntowe przed ułożeniem kostki brukowej. Tworzy podstawę do układania warstw podsypki, kostek betonowych i innych elementów nawierzchni.

Warstwa podbudowy cementowej pomaga utrzymać stabilność fundamentu. Podbudowa cementowa może być również wykorzystywana do zwiększenia wytrzymałości ścian budowlanych.

Przekrój podłoża od góry nawierzchni składa się z:

 • kostki brukowej
 • podsypki
 • poszczególnych warstw podbudowy
 • niekiedy również warstwa rozsączajaca, potrzebna kiedy podłoże gruntowe słabo przepuszcza wodę
 • naturalnego rodzaju gruntu

Etapy tworzenia podbudowy betonowej i innych elementów nawierzchni


Na gruntach rodzimych, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, a podłoże gruntowe słabo przepuszcza wodę, konieczne jest wykonanie podbudowy. Woda może zniszczyć warstwy przy nieodpowiednim procesie układania warstw podbudowy. Z odpowiednio wykonanej podbudowy woda jest usuwana, co ogranicza rozpady w warstwie górnej nawierzchni i w niższych warstwach podbudowy.

Warstwę rozsączającą należy wziąć pod uwagę, jeżeli chcesz poprawić przepuszczalność podbudowy. Jeżeli chodzi o warstwę rozsączającą, polega ona na pokryciu gruntowych płyt warstwą piasku.

W temacie podbudowy betonowej należy wspomnieć o kilku elementach. Stworzenie podbudowy pod kostkę brukową wymaga wiedzy i organizacji. Podbudowę betonową należy wykonać zgodnie z zasadami, które wiążą się z wykonaniem nawierzchni betonowej.

Jaki rozmiar podbudowy zastosować? Grubość podbudowy betonowej powinna wynosić co najmniej 25 cm. Czasem warstwa betonu wynosi 15 cm. Pamiętaj, że wykonanie podbudowy betonowej ma znaczenie dla prawidłowego ułożenia kostki.

Warstwa podbudowy musi być dostosowana do obciążenia nawierzchni. Prawidłowo wykonana podbudowa ogranicza działanie wody i stabilizuje kostkę, dlatego tak ważne jest, aby kolejne warstwy podbudowy układać równomiernie i dokładnie. Układanie poszczególnych warstw podbudowy jest gwarancją estetycznego i odpowiedniego ułożenia kostki. Jeśli zastanawiasz się, jak wykonać idealną podbudowę, możesz skorzystać z porad profesjonalistów.

Na warstwie betonu należy rozłożyć podsypkę. Temat kostki brukowej skupia się wokół układanej kostki. Projektowanie podłoża pod kostkę brukową musi uwzględniać zagęszczanie warstw podbudowy oraz cienką warstwę wyrównującą, zwaną podsypką. Ile powinna wynosić grubość warstwy podsypki?

Dobrze wykonana podbudowa powinna składać się z warstwy cementu. Ułożenie warstw podbudowy powinno być dopasowane do podsypki, której grubość powinna wynosić od 5 do 15 cm.

Przykładowo, pod nawierzchnię z kostki betonowej stosujemy warstwę z podsypki cementowo piaskowej. Ile ma wynosić warstwa podsypki tego typu? Po zagęszczeniu powinna być to grubość od 3 do 5 cm. Na tym etapie budowy nawierzchni niezbędna jest precyzja. Rozkładanie podsypki cementowo piaskowej rozpocznij od zwilżenia podbudowy. Idealną podbudowę niezmiernie łatwo zwilżyć i odpowiednio przygotować na podsypkę w warstwie górnej nawierzchni. Proces należy przeprowadzić za pomocą maszyny rozściełającej.

Teraz etap, w którym układamy kostkę brukową. Do ułożenia kostki brukowej konieczna jest podbudowa i podsypka. W przypadku układania kostki brukowej na glebach o niskim drenażu, konieczna jest warstwa rozsączająca. Betonowa kostka brukowa jest elementem praktycznym i estetycznym. Aby uniknąć spadków w warstwie górnej nawierzchni, ważna jest precyzja – czyli bezbłędne układanie kostki.

Jaką kostkę brukową wybrać? Zastanów się, jakie będzie przeznaczenie kostki brukowej i jaki styl mają poszczególne kostki brukowe, które Ci się podobają. Powierzchnię kostki należy dopasować do stylu posesji. Betonowe elementy brukowe są praktyczne i poprawiają atrakcyjność otoczenia.

Dostosuj kostkę brukową do swojego gustu i upewnij się, że pierwsza warstwa podbudowy i podsypki pod kostkę brukową pozostaje odpowiednia do warunków. Wykonanie kostki brukowej jest ostatnim etapem pracy.

Jakie są zalety podbudowy cementowej?


Wzmocnienie nawierzchni brukowych cementem w podbudowie ma wiele zalet:

 1. Górna warstwa podbudowy daje możliwość układania elementów brukowych bez obaw o nierówności terenu.
 2. Jeśli na danym terenie powstanie podbudowa, to masz gwarancję, że woda nie zniszczy płyty betonowej lub kostki.
 3. Podbudowa redukuje ruchy sendymentacyjne, a elementy brukowe są odporne na erozję.
 4. Jest najlepszą metodą układania kostki.
 5. Zwiększa nośność powierzchni betonowego podłoża.
 6. Jest oszczędna – potrzebny materiał na stworzenie warstwy betonu wynosi od 15 do 25 cm.
 7. Zwiększa wytrzymałość płyty betonowej.
 8. Wygładza powierzchnię betonowego podłoża.

Podsumowując, podbudowę układaj warstwami – dzięki temu wyrówna ona podłoże i przygotuje je do ułożenia kostki brukowej lub płyty betonowej. Dla płyty brukowej kluczowy element to precyzja. Zastanów się jaką grubość podbudowy i kostkę brukową tuż przy nawierzchni ułożyć. Dzięki temu stworzysz doskonałą i trwałą powierzchnię.

Podbudowa cementowa


Skontaktuj się z naszym sprzedawcą

Toruń

KIEROWNIK DZ. SPRZEDAŻY
tel: 600 470 602
SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY
tel: 600 470 608
e-mail: torun@betor.pl

Formularz kontaktowy (Toruń)

  Bydgoszcz

  KIEROWNIK DZ. SPRZEDAŻY
  tel: 600 470 618
  SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY
  MATERIAŁÓW
  tel: 600 470 631
  e-mail: bydgoszcz@betor.pl
  SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY
  BETONU
  tel: 600 470 620
  e-mail: a.tyburek@betor.pl

  Formularz kontaktowy (Bydgoszcz)

   Grudziądz

   KIEROWNIK DZ. SPRZEDAŻY
   tel: 600 470 640
   SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY
   tel: 600 470 641
   e-mail: grudziadz@betor.pl

   Formularz kontaktowy (Grudziądz)