Czy wiesz, że przez źle ocieplony dach i poddasze może uciekać aż do 30% ciepła? Zastanawiasz się, jak można temu zaradzić? Jak prawidłowo przeprowadzić izolację? Dziś odpowiadamy na pytania: Jak ocieplić poddasze wełną mineralną? Jaki materiał do tego celu wybrać, by w rezultacie naprawdę nie przepłacać za ogrzewanie? Czytaj dalej nasz artykuł, jeśli chcesz poznać gotowe rozwiązania!

Przykre konsekwencje błędów budowlanych

Poddasze, zazwyczaj jest najbardziej narażone na błędy budowlane. Wystarczy zły wybór materiału do jego izolacji, albo niewłaściwa wentylacja, aby na poddaszu zaczęła zbierać się wilgoć, pojawiły się grzyby i pleśnie, a w rezultacie doszło do gnicia drewnianych elementów konstrukcji dachowej. Jednak to właśnie prawidłowe ocieplenie wełną mineralną, zapewni nam prawidłową izolację, a co za tym idzie uchroni nas przed tymi przykrymi konsekwencjami.

Ocieplanie w praktyce – jaką metodę wybrać?

Jesteśmy w stanie wyróżnić  trzy najbardziej popularne metody izolacji poddaszy:

  1. Nakrokwiowa, najczęściej stosowana w momencie wykonywania nowego dachu. Zawsze wykonywana od zewnętrznej strony budynku, co pozwala na znaczną oszczędność powierzchni pomieszczenia. Mało tego, możliwe jest również dekoracyjne wyeksponowanie więźby dachowej. Wykorzystywane przy tej metodzie materiały (systemy płytowe, poliuretanowe z folią) są bardzo wytrzymałe, wodoodporne i sztywne.
  2. Międzykrokwiowa, przy tej metodzie dochodzi do ocieplenia wełną mineralną lub styropianem. Uwaga, w przypadku tego sposobu, szerokość krokwi musi pozwalać na zastosowanie wymaganej grubości warstwy izolacji.
  3. Międzykrokwiowa i podkrokwiowa, to rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy szerokość krokwi nie pozwala nam na zastosowanie poprzedniej metody, trzeba dołożyć dodatkowe ocieplenie pod krokwie. Jak to wygląda w praktyce? Pierwszą warstwę układamy pomiędzy krokwiami, a potem tworzymy nowy ruszt z drewna albo stalowych profili i wykonujemy drugą warstwę izolacji i to na całej powierzchni poddasza. To zdecydowanie o wiele bardziej efektywniejszy sposób niż wcześniejszy międzykrokwiowy.

Wełna mineralna a izolacja

Oczywiście ocieplenia poddasza nie trzeba zawsze wykonywać wełną mineralną, można także do tego celu wykorzystać styropian, bądź pianką poliuretanową. Jednak tym najbardziej popularnym materiałem od lat pozostaje wełna.

W praktyce, po jej rozpakowaniu należy zachować cierpliwość i poczekać aż całkowicie się rozpręży. Dopiero potem można przejść do kolejnych kroków. Oto co będziesz musiał zrobić decydując się na izolację międzykrokwiową:

  1. Zmierz rozstaw krokwi. Najlepiej zrób to w dziennym świetle, tak aby nie nastąpiła pomyłka w pomiarach.
  2. Dotnij wełnę, zostawiając 2 cm naddatek, tak aby wełna mogła swobodnie zaklinować się pomiędzy krokwiami.
  3. Układanie wełny zacznij od dołu, a każdy kolejny element dosuwaj do góry. Zrób to wyjątkowo szczelnie.
  4. Kiedy przestrzeń pomiędzy krokwiami zostanie wypełniona, musisz ją zabezpieczyć. W tym celu wykorzystaj sznurek wiązałkowy i przedrutuj wełnę zachowując 60-100 cm odstępy.

Z kolei izolacja międzykrokwiową i podkrokwiową wykonuje się bardzo podobnie, jak międzykrokwiową, jednak zmiana następuje w 4 punkcie, gdy pojawia się montaż drugiej warstwy :

  • Zamontuj ruszt stalowy do krokwi, a następnie do niego profile nośne.
  • Ułóż drugą warstwę ocieplenia, możesz wykonać ją z wykorzystaniem płyty Rockmin albo Superrock. Wełnę układaj pod krokwiami, pomiędzy listwami podwieszonego wcześniej rusztu.
  • Zamontuj paraizolację – dotyczy tylko wilgotnych pomieszczeń – załóż ją na zakład od wewnętrznej strony poddasza tuż pod ociepleniem. Przymocuj na dwustronną taśmę klejącą do spodu profili. Z kolei w pomieszczeniach suchych, wystarczy przykręcić do rusztu warstwę wykończeniową, z płyt kartonowo-gipsowych albo paneli.

Bezapelacyjnie, to właśnie wysokie właściwości wyciszające i ognioodporność  sprawiają, że wełna mineralna jest tak często wybierana na materiał izolacyjny.

Materiał izolacyjny 2019 roku, czyli jaką wełnę wybrać?

Odpowiadając sobie na pytanie: jak ocieplić poddasze wełną mineralną, nie możemy zapomnieć o wskazówkach dotyczących jej wyboru. W sklepach budowlanych możemy spotkać się z różnymi rodzajami. Jak więc wybrać odpowiednie artykuły do izolacji naszego domu, a dokładniej poddasza? Na co należy zwracać szczególną uwagę?

Jeśli chodzi o zalecaną grubość ocieplenia wełną mineralną to powinna ona wynosić 20 cm. Najczęściej wykonuje się izolację międzykrokwiową, jeśli jednak chcemy maksymalnie ocieplić poddasze i nie narażać się na potencjalną utratę ciepła, rekomendowane jest wykonanie ocieplenia międzykrokwiowego wraz z podkrokwiowym, gdzie grubość wełny przy drugiej warstwie powinna wynosić 10 cm.

Jak więc kupić dobrej jakości wełnę mineralną?

Kupując wełnę na pierwszą warstwę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

  • Współczynnik lambda – nie większy niż 0,045, najlepiej jeśli będzie mieścił się w przedziale 0,033-0,038 dla wełny o grubości 20 cm.
  • Sprężystość i elastyczność, aby były jak największe,
  • Rodzaj pakowania, najlepiej w matach płytach – co znacząco ułatwia późniejszy montaż,
  • Rozwarstwianie, dobra wełna nie będzie się tym charakteryzować.

Wełna przeznaczona na drugą warstwę może posiadać nieco gorsze parametry, co zdecydowanie pozwoli nam zmniejszyć koszty całego przedsięwzięcia, a nasza konstrukcja na tym nie ucierpi.

Najczęściej popełniane błędy podczas ocieplania poddasza wełną mineralną

Wiele osób samodzielnie ocieplających poddasze, zapomina o tym, że mimo wszystko dach musi być wentylowany. Jeśli nie uwzględnimy tego faktu i zbyt „szczelnie” przeprowadzimy całą operację, może dojść do pojawienia się grzybów i pleśni na powierzchni ścian, podłogi, w pobliżu okien, a co za tym idzie doprowadzić do gorszej cyrkulacji powietrza – czyli pojawienia się warunków idealnych do dalszego rozwoju grzybów i pleśni. Właśnie dlatego za każdym razem należy stosować paraizolację pod materiałem izolacyjnym i a tuż nad nim wiatroizolację. Zastosowana paroizolacja powinna charakteryzować się oporem dyfuzyjnym: zimą wysokim, z kolei latem niskim. Wszystko to ze względu na fakt, że zimą ciepło wydostaje się od strony dachu, a latem dostaje się do wnętrza.

Do pozostałych błędów popełnianych w czasie ocieplania poddasza możemy zaliczyć:

  • Zastosowanie zbyt małej grubości ocieplenia, co sprawi, że nie osiągniemy zakładanego rezultatu przeprowadzonej termomodernizacji.
  • Nieprawidłowe przycięcie wełny, jeśli dotniemy ją zostawiając margines powyżej 2 cm, możemy mieć problem z umieszczeniem jej między krokwiami, przez co może dojść do zbyt mocnego upchnięcia w czasie montażu. To z kolei sprawi, że dojdzie do zmniejszenia się szczeliny wentylacyjnej. Natomiast zbyt wąskie docięcie, sprawi, że pasy nie będą trzymały się pomiędzy krokwiami, a w miejscu tak powstałych szczelin pojawią się mostki cieplne.
  • Niedokładne ułożenie, brak zachowania odpowiedniej ciągłości pomiędzy kolejnymi pasami wełny, doprowadzi do powstania mostków termicznych, a to zwiększy ryzyko zawilgocenia ocieplenia i zmniejszy efekt izolacyjny.
  • Niedostateczna lub całkowity brak izolacji przy murłacie, co może doprowadzić do powstania mostków cieplnych.
  • Brak możliwości wentylacji połaci, co znacząco utrudni odprowadzanie wilgoci. Należy pamiętać o stworzeniu szczelin wentylacyjnych pod pokryciem i otworów wlotowych i wylotowych.
  • Nie użycie foli wysokoparoprzepuszczalnej, dodatkowo taka folia musi zostać odpowiednio naciągnięta, aby spełniała swoją rolę.
  • Ułożenie foli paroizolacyjnej bez zastosowania podkładów, w momencie przerwania takiej foli od razu dojdzie do przedostania się wilgoci do izolacji.
  • Niezastosowanie stelaża, co nie pozwoli na zamontowanie wełny mineralnej odpowiedniej grubości.

Czy warto ocieplać poddasze?

Bez względu na to, czy planujemy wykorzystywać nasze poddasze jako użytkowe, czy też nie, warto je ocieplić. Każdy pamięta o ociepleniu podłogi i ścian, a niekoniecznie już o ociepleniu przestrzeni tuż przy dachu – a to pory błąd i narażenie się na utratę dużej ilości ciepła, a także gnicie drewnianych elementów konstrukcji naszego dachu. Co gorsza, całkowity brak lub zła izolacja poddasza, bardzo zwiększa ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Kiedy więc najlepiej to zrobić?

Do izolacji poddasza można przystąpić w każdym momencie, np. gdy kupujemy stary dom i chcemy wykorzystać tą część do celów mieszkalnych – tutaj należy pamiętać, aby najpierw sprawdzić stan dachu, więźby oraz szczelność pokrycia dachowego i w razie konieczności najpierw przeprowadzić niezbędne naprawy. A co w sytuacji, gdy planujemy przeprowadzić prace izolacyjne tuż po budowie domu?  W momencie, gdy gotowa jest już konstrukcja dachu i jego pokrycie, a także zostały wykonane wszystkie prace tzw. mokre, możemy zająć się kwestią ocieplania poddasza.

Mamy nadzieję, że powyższy materiał pomógł Ci uzyskać odpowiedź na pytanie: jak ocieplić poddasze wełną mineralną? Jeśli jednak, nadal dręczą Cię pytania związane z tą tematyką, to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Z chęcią rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i sprawimy, że izolacja poddasza wełną mineralną zostanie wykonana w sposób prawidłowy. 

Pozostałe artykuły
Beton zwykły i konstrukcyjny

Podstawowy podział rodzajów betonu: beton zwykły - beton o uziarnieniu kruszywa > Read more

Jak wyczyścić kostkę brukową?
kostka brukowa

Kostka brukowa to częsty element nawierzchni podjazdów, jak również przydomowych chodników, ścieżek i alejek. Materiał tego typu Read more

Jak układać styropian?
styropian

Prawidłowe ocieplenie domu jednorodzinnego to gwarancja wysokiego komfortu użytkowania i mniejszych rachunków. Jednym z zagadnień, który należy rozważyć już na Read more