Beton to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, który jest wykorzystywany do stawiania różnych konstrukcji takich jak fundamenty, mosty, czy drogi. To, jakie ma właściwości mechaniczne, zależy od procesu schnięcia i dojrzewania. A te procesy mogą zająć nawet od kilku dni do kilku tygodni. Niekiedy konieczne jest przyspieszenie schnięcia i dojrzewania betonu, by zwiększyć efektywność prac budowy i móc szybciej przystąpić do realizacji kolejnych etapów inwestycji. Chcesz dowiedzieć się, jakie są najlepsze sposoby na przyspieszenie schnięcia betonu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Czynniki wpływające na czas schnięcia betonu

Jednak zanim przejdziemy do głównego tematu, warto dowiedzieć się, jakie są czynniki wpływające na czas schnięcia betonu. Duże znaczenie ma skład mieszanki betonowej. Bardzo ważne jest to, by mieszanka miała odpowiednie proporcje cementu, wody i kruszywa, ponieważ to w dużej mierze wpływa na czas schnięcia. Kolejnym czynnikiem jest temperatura otoczenia. W cieplejszych dniach beton schnie szybciej, a w  chłodniejszych warunkach proces ten może się znacząco wydłużyć. Znaczenie ma również wilgotność powietrza. Kiedy na zewnątrz jest zbyt duża wilgotność powietrza, może dojść do parowania wody, co także wydłuża czas wiązania betonu. Na czas schnięcia betonu wpływ ma również grubość jego warstwy. Im grubsza warstwa betonu, tym dłużej trwa proces schnięcia. Nie bez znaczenia jest rodzaj zastosowanego cementu. Warto podkreślić, że istnieją rodzaje betonu, które schną szybciej, a inne potrzebują więcej czasu na wiązanie.

Polecamy także: Gotowa podsypka pod kostkę brukową.

Metody przyspieszenia schnięcia betonu

Skoro już wiemy, jakie są czynniki wpływające na czas schnięcia betonu, możemy przejść do sposobów, które pomagają przyspieszyć ten proces. Poniżej przedstawiamy te najlepsze sposoby:

  • Zastosowanie specjalnych domieszek chemicznych – na rynku dostępne są mieszanki chemiczne, które mogą przyspieszyć wiązanie cementu. To między innymi przyspieszacze wiązania. Sprawiają one, że beton Bydgoszcz zaczyna szybciej schnąć. W takich mieszankach zazwyczaj stosowany jest chlorek wapnia, który może skrócić czas schnięcia nawet o pięćdziesiąt procent. Popularne są również superplastyfikatory, które przyczyniają się do zmniejszenia ilości wody w mieszance, co w efekcie przyspiesza schnięcie betonu. Dostępne są także reduktory wody, które zmniejszają ilość wody potrzebnej do uzyskania odpowiedniej konsystencji betonu. To natomiast prowadzi do jego szybszego wiązania.
  • Podgrzewanie betonu – tak jak wcześniej wspominaliśmy, temperatura ma wpływ na proces schnięcia betonu. To więc oznacza, że dobrym sposobem na przyśpieszenie tego procesu jest wykorzystanie temperatury. Można zdecydować się na podgrzanie mieszanki betonowej, na przykład poprzez zastosowanie ciepłej wody do jej przygotowania. Dobrym sposobem jest także zastosowanie mat grzewczych lub lamp podczerwieni, które przyśpieszają proces odparowywania wody. W zimowych warunkach na planach budowy często stosuje się nagrzewnice, które podnoszą temperaturę powietrza, a tym samym skracają czas dojrzewania betonu.
  • Użycie szybkoschnących rodzajów cementu – warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje cementu, które mają skracać czas jego schnięcia. Popularny jest cement szybkowiążący, który skraca czas wiązania nawet do kilku godzin. Często wybierany jest również cement glinowy. Jest najczęściej stosowany w projektach, gdzie liczy się szybkość realizacji.

Polecamy przeczytać: Jak połączyć stary beton z nowym?

Wszystkie te metody sprawiają, że beton z Torunia szybciej schnie i jest gotowy do użytku. To znacząco przyspiesza pracę na budowie. Procesy przyspieszania schnięcia betonu często wykorzystywane są w projektach budowlanych, ponieważ w tych przypadkach liczy się czas realizacji. 

Na koniec polecamy: Jak zrobić półkę z karton gipsu?

Pozostałe artykuły
Beton zwykły i konstrukcyjny

Podstawowy podział rodzajów betonu: beton zwykły - beton o uziarnieniu kruszywa > Read more

Jak wyczyścić kostkę brukową?
kostka brukowa

Kostka brukowa to częsty element nawierzchni podjazdów, jak również przydomowych chodników, ścieżek i alejek. Materiał tego typu Read more

Jak układać styropian?
styropian

Prawidłowe ocieplenie domu jednorodzinnego to gwarancja wysokiego komfortu użytkowania i mniejszych rachunków. Jednym z zagadnień, który należy rozważyć już na Read more