Kostka brukowa ograniczona jest w naszej głowie tylko do tradycyjnego zastosowania. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką kostkę brukową wybrać do swojego ogrodu, aby stworzyć nie tylko funkcjonalną, ale i piękną przestrzeń? Postanowiliśmy przybliżyć Wam temat oraz doradzić, jaki rodzaj kostki brukowej wybrać, aby spełniała ona Wasze oczekiwania i stała się częścią ogrodu. Aranżacja przydomowej przestrzeni to wymagający proces, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór kostki brukowej. Zapraszamy do lektury!
Zastosowanie kostki brukowej
Kostka brukowa to popularny materiał wykorzystywany w ogrodach do utwardzania nawierzchni. Wszelkiego rodzaju nawierzchnie ogrodowe, takie jak np. granitowa kostka brukowa czy kostka betonowa, zapewnieniają wygodne i bezpieczne poruszanie się wokół domu, zwłaszcza w miejscach, gdzie może dochodzić do dużego obciążenia gleby, takiego jak na przykład nacisk samochodu.
Z pomocą kostki brukowej wybudujesz też rabaty kwiatowe czy brzeg ogrodowej fontanny. Takie elementy jak na przykład kolor ogrodzenia świetnie sprawdzają się przy aranżacji przydomowej przestrzeni i mogą być inspiracją do stworzenia doskonałej estetyki. Kostkę brukową wystarczy dopasować do koloru ogrodzenia. Wówczas kostka brukowa świetnie podkreśli styl ogrodu.
Rodzaje kostek brukowych – jaki materiał wybrać?
Obecnie na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje kostki. Jest to betonowa kostka brukowa, kostka kamienna i bruk drewniany.
Betonowe kostki brukowe ogrodowe są najpowszechniejszym rodzajem kostki brukowej. Wspomniany budulec sprawdza się doskonale jako nawierzchnia na przykład chodników czy ścieżek ogrodowych. Ta kostka brukowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością, a sam beton z Torunia to materiał wykonania najbardziej klasycznych kostek brukowych.
Ostatnio duże zainteresowanie budzi kostka kamienna. Tego typu kostki brukowe są bardziej trwałe i odporne na warunki atmosferyczne niż kostki betonowe. Kostki kamienne są jednak zazwyczaj droższe niż kostki betonowe i wymagają bardziej skomplikowanej instalacji. Tego typu nawierzchnie ogrodowe nadają się do układania ścieżek ogrodowych. Na małych elementach bardzo dobrze prezentują się różnorakie akcenty kolorystyczne. Wspomniany budulec sprawdza się dobrze również w przypadku układania rabat kwiatowych podczas aranżacji przydomowej przestrzeni.
Dla miłośników naturalnego wyglądu istnieje też kostka brukowa drewniana. Można ją wykorzystać zamiast kostki brukowej betonowej. Wygląd ten jest szczególnie atrakcyjny w ogrodach w stylu rustykalnym. Kostki brukowe ekologiczne są jednak mniej trwałe niż kostki betonowe czy kamienne.
Kształt kostki brukowej
Układanie kostki brukowej to kolejny istotny element. Wybierając kostkę brukową, warto zastanowić się, w jakim układzie chcemy ją położyć oraz jaki efekt chcemy uzyskać poprzez ułożenie kostki. Rodzaj kostki brukowej dobieraj zawsze pod względem nie tylko materiału wykonania kostki brukowej, ale również mając na uwadze wielkość przestrzeni ogrodowej. Kostka brukowa doskonale nadaje się do tworzenia ciekawych kształtów. Istnieje wiele wzorów układania kostki. Jeśli zależy Wam na harmonii, najlepszym wyborem będzie kostka prostokątna. Jeśli jednak szukamy nieco bardziej tradycyjnego wzoru, warto zwrócić uwagę na układanie kostki w formie tzw. „chodnika polskiego”.
Czym są kostki brukowe dwuwarstwowe?
Te elementy brukowe ogrodowe wyróżniają się tym, że składają się z dwóch części. Kostka brukowa ma wartwę górną składającą się górnej warstwy kruszywa i dolnej warstwy betonu. Zastosowanie takiej kostki brukowej wokół domu to świetne rozwiązanie. Sprawdzi się ona na często używanych powierzchniach, na przykład ścieżkach ogrodowych. Tego typu rodzaje kostki brukowej należą do bardzo estetycznych rozwiązań. W tej grupie dostępne są kostki brukowe różnej grubości, warto jednak zadbać o to, by tego typu nawierzchnie ogrodowe miały dużą warstwę kruszywa.
Sprawdź też: Jak wyczyścić kostkę brukową?
Układanie kostki brukowej wokół domu a estetyka ogrodu
Układanie kostki to jedno, jeżeli jednak zależy Wam na efekcie wizualnym, to warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:
- kształt kostki brukowej
- kolor kostki brukowej
- rozmiar kostki brukowej
- grubość kostki brukowej
- fakturę kostki brukowej
- wzornictwo kostki brukowej
- ułożenie kostki brukowej
Można zaprojektować przestrzeń ogrodu tak, by kostka brukowa świetnie ją dopełniania. Wyżej wspomniane elementy mają duże znaczenie dla stylu ogrodu. W zależności od tego, jak kostkę brukową wykorzystasz, możesz stworzyć na przykład linie ścieżek inspirowanych stylem retro. Z kolei klimat ogrodów naturalistycznych podkreśli kostka z naturalnych materiałów, takich jak bruk drewniany.
Producent kostki brukowej a jakość
Jakość kostki brukowej to kluczowy element, który warto uwzględnić wybierając nawierzchnie ogrodowe. Należy sprawdzić, czy zakup kostki brukowej producenta X to dobry wybór. Sprawdźcie, czy dany producent posiada certyfikaty jakości. Warto również sprawdzić opinie innych użytkowników, aby przekonać się, co sądzą o danej kostce brukowej. Nie warto oszczędzać na materiale, gdyż słabej jakości kostka może być źródłem późniejszych problemów. Jest to kwestia dość skomplikowana, a decyzje na temat kostki brukowej budzą wiele wątpliwości właśnie ze względu na jakość kostki brukowej, producenta i wykorzystanych materiałów.
Powierzchnia kostki brukowej – jak ją zabezpieczyć?
Aby zabezpieczyć kostkę brukową warto zadbać o odpowiedni montaż, impregnację, uszczelnianie i konserwację. Zabezpieczenie kostki brukowej ma wpływ na jej żywotność i przeciwdziała pękaniu kostki brukowej.
Do jakiego ogrodu kostki brukowe kamienne?
Kostki brukowe kamienne najlepiej sprawdzą się w ogrodach, które nawiązują do naturalnego środowiska. W ogrodach w stylu rustykalnym czy wiejskim, kostki kamienne będą doskonale komponować się z roślinami oraz elementami drewnianymi.
Jakie kostki brukowe układać w małych ogrodach?
Jeśli chodzi o nawierzchnie ogrodowe na małym terenie, warto zwrócić uwagę na wielkości kostek brukowych. Do małego ogrodu wystarczy kostka brukowa o mniejszych wymiarach i regularnym kształcie, takim jak np. kostka prostokątna.