Przy wyborze dachówek bardzo często kierujemy się głównie materiałem wykonania i walorami estetycznymi. Rzadko skupiamy uwagę na kształcie płytek, a właśnie ten aspekt może mieć wpływ na przyszłą funkcjonalność dachu.

Jakie są kształty dachówek?

Dachówki dostępne na rynku mają wiele kształtów, z czego każdy z nich ma inne właściwości i funkcje.

  • dachówka mnich i mniszka
  • dachówka marsylka
  • dachówka holenderka (esówka)
  • dachówka karpiówka

Mnich i mniszka

To ceramiczna dachówka, która powstaje poprzez prasowanie gliny. Należy do jednych z najstarszych i najbardziej klasycznych rodzajów dachówki. Składa się z dwóch rodzajów dachówek – mnichów i mniszek. Tym, co wyróżnia ten rodzaj płytek, to przede wszystkim:

  • wysoka szczelność zadaszenia
  • dobra wentylacja pokrycia
  • wysoka ochrona budynku przed upałem

Mnich i mniszka to dachówki, które sprawdzą się dobrze zarówno przy projektach z bardzo płaskim dachem, jak i przy stromych kształtach. Z racji tego, że ten rodzaj płytek składa się z dwóch części, przed instalacją warto skonsultować się z profesjonalistą.

Chodzi tu przede wszystkim o wskazówki dotyczące warstwy wstępnego krycia. Jest to ułożenie folii izolującej dach. Doświadczona osoba po dokonaniu analizy będzie wiedziała jakiego produktu najlepiej użyć. Postępując zgodnie z zaleceniami, zyskasz świetnie prezentujący się dach, który posłuży przez wiele dekad.

Dachówki mnich i mniszka nadają budynkom eleganckiego wyglądu. Wyraziste kształty, które tworzą te płytki, mogą przypaść do gustu miłośnikom stylu klasycznego. Faliste pokrycie sprawdzi się również przy projektach rustykalnych.

Marsylka

Jest to dachówka wykonana z prasowanej gliny. Posiada zakładki ze wszystkich stron i żłobienia Z1, które tworzą charakterystyczny kształt. Historia tego pokrycia dachowego sięga 1874 roku. Trafiła na rynek za sprawą niemieckiego producenta i szybko zyskała sympatię inwestorów. Tym, co wówczas wpłynęło na dużą popularność marsylek, jest szeroka gama ponadczasowych zalet, czyli m.in.:

  • prosty i szybki montaż
  • wysoka szczelność pokrycia
  • światłocień, który powstaje dzięki charakterystycznym żłobieniom
  • efektywne odprowadzanie wilgoci do rynien

Dachówki marsylskie dają duże możliwości aranżacyjne dla dachów skośnych, ponieważ są stosunkowo łatwe w montażu i mogą być stosowane na różnych spadkach. Możliwości są niemal nieograniczone.

Ze względu na swój oszałamiający i urzekający design, oferujący stale zmieniający się kalejdoskop światła i cienia, który ożywa w promieniach słońca. Dzięki temu marsylki wyróżniają się również wysokim poziomem termoizolacji w upalne dni.

Od wielkich rezydencji po przytulne domki – adaptowalna dachówka marsylka wtapia się w otoczenia i jest w stanie przekształcić każdy dach w coś niezwykłego. Niezależnie od tego, czy szukasz klasycznej estetyki, czy nowoczesnego, industrialnego charakteru, ten innowacyjny wzór sprawi, że Twój dom będzie prezentował się doskonale.

Holenderka

Zalicza się do grupy dachówek ciągnionych. Holenderki formuje się poprzez obróbkę taśmy gliny ceglarskiej w dachówczarkach. Ich początki sięgają XV-wiecznej Flandrii, gdzie takie dachówki zaczęły być produkowane. Ten typ dachówki wyróżnia się przede wszystkim:

  • spójne i zwarte pokrycie
  • duża elastyczność w czasie montażu
  • estetyczny wygląd

Dachówka holenderska nadaje się do montażu na budynkach o stosunkowo płaskich dachach. Płytki zachodzą na siebie, tworząc spójną i zwartą powłokę. Ta technika  pomaga zapobiegać przesiąkaniu wody przez szczeliny, a także sprawia, że dachówka jest bardziej odporna na wiatr i inne formy oddziaływania czynników atmosferycznych.

Ponadto układanie pomaga nadać dachówce bardziej wyrazisty i dekoracyjny wygląd. W związku z tym nie dziwi fakt, że dachówka holenderska jest ceniona przez architektów i projektantów na całym świecie.

Holenderki ze względu na swój wyrazisty wygląd, świetnie ozdobią zadaszenia budynków w stylu eklektycznym. Jeśli chodzi o delikatniejsze aranżacje, esówki mogą być eleganckim uzupełnieniem stylu klasycznego.

Karpiówka

Ułożone na dachu karpiówki przypominają łuski karpia, stąd ich nazwa. Są to cementowe lub ceramiczne dachówki płaskie. Tym, co wyróżnia ten wariant od innych dostępnych na rynku płytek dachówkowych, jest przede wszystkim:

  • wysoka elastyczność podczas montażu
  • możliwość układania na bardzo skomplikowanych dachach
  • wyróżniający się kształt płytek

Choć inne modele dachówek mogą być trudne do zidentyfikowania, to karpiówki są na tyle charakterystyczne, że można je z łatwością rozpoznać. Dzięki swojej elastyczności z powodzeniem sprawdzą się na dachach o skomplikowanych kształtach i różnym kącie nachylenia.

Ponadto świetnie nadają się do projektów z lukarnami. Można układać je w kilka sposobów. Do najbardziej popularnych zalicza się montaż na łuskę i koronkę. Pierwszy z nich wyróżnia się tym, że na każdej łacie dachu układa się jeden rząd dachówek. W przypadku koronki, na jednej łacie układa się dwa rzędy dachówek, tworząc warstwę spodnią i kryjącą.

Karpiówki to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które poszukują wytrzymałych płytek o klasycznym wyglądzie. Ten rodzaj pokrycia dachowego nadaje budynkom elegancji i jest świetnym nawiązaniem do minionych dekad. Może więc być naprawdę ciekawym elementem projektów, nawiązujących swoją estetyką do historycznych budowli.

Z kolei lekkość, którą można uzyskać dzięki karpiówce może być też świetnym rozwiązaniem w przypadku projektów w stylu rustykalnym i wiejskim.

Warto wiedzieć:

W ramach poszerzania transportu naszych produktów, współpracujemy z firmą Hitor, która specjalizuje się w transporcie kruszyw czy transporcie betonu.

Pozostałe artykuły
Beton zwykły i konstrukcyjny

Podstawowy podział rodzajów betonu: beton zwykły - beton o uziarnieniu kruszywa > Read more

Jak wyczyścić kostkę brukową?
kostka brukowa

Kostka brukowa to częsty element nawierzchni podjazdów, jak również przydomowych chodników, ścieżek i alejek. Materiał tego typu Read more

Jak układać styropian?
styropian

Prawidłowe ocieplenie domu jednorodzinnego to gwarancja wysokiego komfortu użytkowania i mniejszych rachunków. Jednym z zagadnień, który należy rozważyć już na Read more